2018 m. gegužės mėnesio renginių, susijusių su žmogaus teisėmis, santrauka.

Jei buvai renginyje – parašyk mums! Visada laukiame pasakojimų apie žmogaus teisių renginius – info@ztbalsas.lt

 

Gegužės 2 | Vilnius: Apie teisę ir laisvę. Su Tapinu, Kubiliumi, Šakaliene ir Miksza

1791 m. gegužės 3 d. Konstitucijos kūrėjų tikslas buvo praplėsti asmenų teises ir laisves, apriboti valdžios atstovų savivaliavimą bei sukurti teisinės Lenkijos ir Lietuvos bendros valstybės pamatus. Šie siekiai buvo svarbūs kuriant ir modernias Lenkijos bei Lietuvos valstybių konstitucijas. Ar šie tikslai mums dar yra svarbūs XXI a.? Ar Lietuvos įstatymai praplečia žmonių teises ir laisves, ar jas riboja? Ar gerbiame Konstituciją ir didžiuojamės ja? Kas mums liko iš 1791 m. gegužės 3 d. Konstitucijos dvasios?
Šiuos ir kitus klausimus Lenkų diskusijų klubas (bendradarbiaujant su Atviros Lietuvos fondu ir Gegužės 3-osios laikinąja parlamentine grupe) siūlo aptarti diskusijoje kartu su Seimo nare Dovile Šakaliene, teisininke, Mykolo Romerio universiteto dėstytoja doc. dr. Katarzyna Miksza, rašytoju, žurnalistu, „Laisvės TV“ įkūrėju Andriumi Tapinu bei Seimo nariu, Gegužės 3-osios laikinosios parlamentinės grupės vadovu Andriumi Kubiliumi.

 

Gegužės 3 | Vilnius: Dokumentinis filmas „Krymas: įvykių kronika“ „Крим.Як це було“

Šiame filme pasakojama apie karininkus, kareivius ir jūreivius, kurie 2014 m. vasario–kovo mėnesiais vykusioje kovoje dėl Krymo išvadavimo išliko ištikimi savo priesaikai tarnauti Ukrainos žmonėms. Tai istorija apie tuos, kurie nesusigundė Rusijos pajėgų vadų pažadais, apie tuos, kurie susidūrė su bandymu įbauginti jų šeimas, itin agresyviu informacinio karo spaudimu ir bendražygių išdavyste.

 

Gegužės 4 | Vilnius: Stiprių moterų istorijos

2014 metais „Islamo valstybė“ užpuolė kaimelį šiaurės Irake ir 21 metų moksleivės Nadios Murad gyvenimas sudužo į šipulius. ISIS kareiviai žudė vyrus, kurie nesutiko atsiversti į islamą, ir moteris, kurios buvo per senos tapti sekso vergėmis. Nadios motiną ir šešis brolius taip pat nužudė, o ji pati buvo parduota į „Islamo valstybės“ sekso vergiją. Mergina buvo laikoma nelaisvėje, mušama ir prievartaujama, tačiau galiausiai jai pavyko pabėgti ir išsigelbėti.
Nadia Murad ne tik išgyveno. Ji šiandien yra garsi moterų užtarėja, Nobelio taikos premijos nominantė, Jungtinių Tautų geros valios ambasadorė.

Leidykla Baltos Lankos pristato sukrečiančią Nadios Murad knygą „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“. Knygos pristatymo metu vyks diskusija „Stiprių moterų istorijos“.

 

Gegužės 4 | Vilnius: Eitynės „Už miestą visiems“

Sakote – nesimato žmonių su negalia Lietuvoje, gal jų čia mažiau nei Vakaruose?

Žmonių su negalia yra kiek ir visur kitur, tik kad į mūsų gatves ir kitas viešąsias erdves ne taip lengva patekti. Miestai žmonėms su negalia neprieinami ne tik fiziškai, dalis juose teikiamų paslaugų – taip pat nepritaikytos.

Ne negalia, o miesto kliūtys riboja dalies žmonių galimybes siekti savo tikslų ir gyventi savarankiškai. Žmonės su negalia nori ir gali būti aktyvūs miestiečiai ir piliečiai. Tereikia kurti aplinką, kuri leistų jiems tokiems būti.

 

Gegužės 7 | Vilnius: Istorijų mugė – laisvė tikroms ir geriausioms istorijoms

2018 m. gegužės 7 d., visoje Lietuvoje minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Lietuvių kalbos institutas kviečia į netradicinę „Istorijų mugę“, kurioje kiekvienas turės progą išgirsti Gyvųjų knygų istorijas, laužančias mūsų visuomenės stereotipus, bei pasikeisti didžiausią įspūdį palikusiomis savo skaitytomis istorijomis.

 

Gegužės 8 | Kaunas: Parodos „anas-ana“ atidarymas ir Diskusija

Fotografės Aušros Volungės portretų paroda „ANAS-ANA“ atvyksta į Kauną! Tai androginiškų portretų serija, kurios tikslas – sekundei sustabdyti laiką, ir sustojus ties vaizdu, įsižiūrėti. Turbūt daugeliui parodos lankytojų iškils klausimų:
~ Vis dėlto, ar į mus žiūri mergina ar vaikinas?
~ Kodėl kyla šis klausimas ir dėl ko mums tai yra svarbu?
~ Kaip lytis ir lyties normos yra suvokiamos mūsų visuomenėje?
~ Lyties sąvoka, galbūt reikėtų ją permąstyti, įtraukiant mūsų standartinio suvokimo neatitinkančius vaizdus, kiekvieno iš mūsų nepakartojamumą ir individualumą?

Paroda bus eksponuojama iki birželio 8-tos.

 

Gegužės 9 | Vilnius: Protmūšis „Istorija kitaip: ko nežinai apie moteris?“

Suskaičiuok, kiek žinai moterų kūrusių Lietuvos valstybę? Kapitonių, šnipių, knygnešių, išradėjų, akrobačių, revoliucionierių, čempionių? Vieną, dvi, tris? Daugiau? Dalyvavimas nemokamas.

 

Gegužės 9 | Vilnius: Diskusija „Stambulo konvencija, moterys ir smurtas“

Stambulo konvencijos ratifikavimo diskusijos Lietuvos visuomenėje pasiekė netikėtą įkarštį. Atrodo, visos diskutuojančios pusės sutaria, kad smurto prieš moteris paplitimas turi būti stabdomas. Tačiau apie smurtą prieš moteris kalbanti ir socialinės politikos priemones siūlanti Stambulo konvencija vis dar nesuranda kelio į Lietuvos politikų darbotvarkę, o visuomenė išlieka susipriešinusi. Diskusijoje kalbėsime apie smurto prieš moteris paplitimą Lietuvoje ir kitose Europos valstybėse. Kelsime klausimus, kokios socialinės politikos priemonės geriausiai užkerta kelią šiam smurtui, ką naujo kovoje su smurtu prieš moteris siūlo Stambulo konvencija.

 

Gegužės 10 | Vilnius: Konferencija Go Forward!

Šiemet jau antrus metus iš eilės rengiame didžiąją Go Forward konferenciją! Ir čia kalbėsime apie tai, kas aktualu kiekvienai, einančiai ir einančiam karjeros keliu. Puikiai suprantame, kad šiame kelyje iškyla kliūčių, prireikia sunkių sprendimų, būna asmeninių dilemų. Bet taip pat – fantastiškų pergalių, stiprių komandų sinergijos, netikėtų kūrybinių sprendimų!

 

Gegužės 12 | Vilnius: ES ir tautinės mažumos – kaip išsaugoti kultūrinį paveldą?

ES programos „Europa piliečiams“ biuras Europos dienos ir Europos kultūros paveldo metų proga kviečia visus į diskusiją „ES ir tautinės mažumos – kaip išsaugoti kultūrinį paveldą?“. Šį kartą norime pažvelgti į romų, didžiausios Europoje tautinės mažumos, bendruomenę Lietuvoje, jos kultūrą ir istoriją mūsų šalyje, o taip pat pasikalbėti apie ES įsitraukimą į kultūros paveldo išsaugojimą tiek Lietuvos, tiek visos Europos lygmenyje.
Pokalbis vyks Kudirkos aikštėje įrengtoje Europos Sąjungos diskusijų erdvė. Dalyvauja Lietuvos romų bendruomenės atstovai Ištvanas Kvik, Vaiva Posk ir ES programos „Kūrybiška Europa“ vadovė Eglė Deltuvaitė. Diskusiją moderuoja Artūras Jonkus.

 

Gegužės 16 | Vilnius: Vaivorykštės perėjos atidarymas ir LGBT balsai

Asociacija LGL vaivorykštės spalvomis apipavidalins prie Pylimo g. 21 (Vilnius) esančią pėsčiųjų perėją. Ši pėsčiųjų perėja yra strategiškai reikšminga Vilniaus miesto LGBT bendruomenei, nes jungia LGBT bendruomenės centrą (Pylimo g. 21) ir LGBT bendruomenės narių susibūrimo vieta neoficialiai laikomą džiazo klubą Paviljonas (Pylimo g. 21B). Vaivorykštės spalvų perėja LGBT bendruomenei reikšmingoje vietoje leis Vilniaus miesto gyventojams bei svečiams parodyti, jog Vilnius yra atviras ir LGBT bendruomenei draugiškas miestas. „Vaivorykštės perėjos“ idėja išplėtota bendradarbiaujant kartu su Seimo nare Aušrinė Armonaitė.

 

Gegužės 17 | Vilnius: Aplink pasaulį per 80 gigabaitų// vol. Lucia Araiza (Mexico)

TJA kviečia keliauti aplink pasaulį kartu! Pradedame susitikimus su
žmogaus teisių aktyvistais, spalvotais ir įkvepiančiais žmonėmis iš pačių įvairiausių ir netikėčiausių vietų, šalių ir judėjimų.
Šį ketvirtadienį, pasauliui minint tarptautinę dieną prieš homofobiją ir transfobiją – pirmoji renginių ciklo „Aplink pasaulį per 80 gigabaitų“ video konferencija. Mes visi susitinkame Jakšto g. 9-133, o mūsų pašnekovė, Lucia Araiza, apie LGBT+ bendruomenę ir jos įgalinimą per istorijų pasakojimą su mumis kalbėsis iš kitos ekrano pusės šiltojoje Meksikoje!
Diskusija vyks anglų kalba, esant poreikiui – su tiesioginiu vertimu į lietuvių kalbą.

 

Gegužės 19 | Vilnius: Vaivorykštės autobusas 2018

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL, norėdama atkreipti dėmesį į teisinius, socialinius ir kultūrinius iššūkius, su kuriais susiduria LGBT asmenys Lietuvoje, kviečia išskleisti 30 metrų ilgio vaivorykštės spalvų vėliavą prie pagrindinių keturių Lietuvos Respublikos valdžios institucijų – Seimo, Vyriausybės, Prezidentūros ir Katedros. Tikimės, kad ši akcija paragins Lietuvos Respublikos įstatymų leidėjus ir politikos formuotojus imtis ryžtingų žingsnių, kad šimtmetį švenčiančioje Lietuvoje gyventi gera būtų visiems, o LGBT žmonės galėtų prisidėti prie mūsų valstybės klestėjimo ir saugumo pilna apimtimi.

 

Gegužės 19 | Trakai: Įvairovės veidai Trakuose – atvirai su Dominyku Vaitiekūnu

Fotografijų parodos „Įvairovės veidai“ atidarymas ir informacinis-edukacinis renginys tema „Kodėl LGBT žmonėms reikalinga saugi aplinka?“
Informacinio-edukacinio renginio vedėjai: aktorius Dominykas Vaitiekūnas, teisininkas Tomas Vytautas Raskevičius ir psichologė bei dėstytoja Grytė Ruzgė.

 

Gegužės 23 | Vilnius: Tautinių mažumų teisės Europos Sąjungoje: teorija ir praktika

VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas“ (EFHR) kviečia į mokymus tema „Rights of national minorities in the European Union: theory and practice“ (Tautinių mažumų teisės Europos Sąjungoje: teorija ir praktika).
Mokymus ves Katažyna Mikša, tarptautinės teisės ir žmogaus teisių ekspertė bei Mykolo Romerio universiteto docentė. K. Mikša turi virš 11 metų dėstymo patirties.
Mokymų temos:
1. Provisions of the Treaties (Sutarčių nuostatai);
2. The Charter of Fundamental Rights of the European Union (Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija);
3. Provisions of regulations and directives (Reglamentų ir direktyvų nuostatai);
4. The European Parliament’s Committee on Petitions (PETI) – practical issues of the petitions (Europos Parlamento Peticijų komitetas (PETI) – praktiniai peticijų aspektai).

 

Gegužės 23 | Vilnius: Forumo teatras ,,Misija: Afrika“

Mergina dalyvauja savanorių atrankoje ir siekia išvykti savanoriauti į Ruandą. Ji tikisi, kad atranką praeis sėkmingai, nes nuo paauglystės domisi laukine, egzotiška Afrika. Kaip jai seksis atrankoje, kokią Afriką ji nori pažinti, ką apie ją žino ir kaip mato tenykštę bendruomenę?
Šis Forumo teatro pasirodymas – apie stereotipus, įsitikinimus ir asmeninius norus, kurie kartais padeda, o kartais daro žalą.

 

Gegužės 23 | Vilnius: Festivalio „Afrikos dienos 2018“ atidarymas

Minint Tarptautinę Afrikos dieną, gegužės 25-ąją, kaip ir kasmet Lietuvoje rengiamas festivalis „Afrikos dienos“. Šiemet renginiai vyks daugiau nei dvi savaites – nuo gegužės 22 dienos iki birželio 6 dienos. Festivalio lankytojai turės galimybę susipažinti su spalvinga Afrikos žemyno šalių kultūra ir tradicijomis, verslo galimybėmis, plėsti supratimą apie šį žemyną, jo ryšius su Lietuva.

 

Gegužės 24 | Vilnius: Forumo teatras ,,Misija: Afrika“

Mergina dalyvauja savanorių atrankoje ir siekia išvykti savanoriauti į Ruandą. Ji tikisi, kad atranką praeis sėkmingai, nes nuo paauglystės domisi laukine, egzotiška Afrika. Kaip jai seksis atrankoje, kokią Afriką ji nori pažinti, ką apie ją žino ir kaip mato tenykštę bendruomenę?
Šis Forumo teatro pasirodymas – apie stereotipus, įsitikinimus ir asmeninius norus, kurie kartais padeda, o kartais daro žalą.

 

Gegužės 25 | Vilnius: Kampanija Step Up! Stabdykime smurtą prieš moteris!

2018 metų gegužės 25 dieną sukanka dveji metai nuo kampanijos Step up! Stabdykime smurtą prieš moteris! Ratifikuokime Stambulo konvenciją! starto. Lietuva 2013 metais pasirašė konvenciją, bet iki šiol vengia ją ratifikuoti remiantis išgalvotais ir visiškai absurdiškais argumentais. Asociacija Vilniaus Moterų namai kviečia jungtis prie akcijos, kuri įvyks Vinco Kudirkos aikštėje nuo 12 val.

 

Gegužės 26 | Klaipėda: LGBT* balsai ir filmo „Telma“ peržiūra Klaipėdoje

„Vaivorykštės dienų“ 2018 festivalio renginiai atvyksta į Klaipėdą! Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL savo vizito uostamiestyje metu, pakvies Klaipėdos LGBT bendruomenės narius bei visus draugiškai nusiteikusius asmenis į bendruomeninį renginį „LGBT* balsai“. Tai unikali proga ne tik pabūti drauge, bet ir padiskutuoti apie po LGBT „skėčiu“ ir bendrumu egzistuojančius tapatybių skirtumus. Diskusijoje dalyvaus skirtingoms LGBT bendruomenės (sub)grupėms priklausantys žmonės.

 

Gegužės 26 | Visaginas: From Bilnius to Bisaginas – LGBT+ meeting in Visaginas

Ei visi, LGBT+! Griebkit bikinius ir riedam į Visaginą gegužės 26 dieną!

Visaginas – ypatingas Lietuvos miestas, suplanuotas, pastatytas ir apgyvendintas sovietmečiu. Dar prieš porą metų aktyviai linksniuotas dėl „atominių reikalų“, šiandien vis dažniau minimas visai dėl kitų priežasčių,

 

Gegužės 27 | Vilnius: Spektaklio „Trans trans trance“ peržiūra ir diskusija

Tai spektaklis, kurio pirminė idėja buvo lytinės tapatybės ir moteriškumo tema. Jo dramaturgija buvo kuriama ne remiantis pjese, o repeticijų metu sukurta ir atrasta medžiaga. Tai iš atvirų pokalbių apie moteriškumą gimęs spektaklis, kurio tematiką kūrybinė komanda laikui bėgant išplėtė iki klausimo – kiek mus apsprendžia ir formuoja lytinė tapatybė? Ar moteriškumas ir vyriškumas yra socialinis konstruktas, ar prigimties dėsnis? O jeigu peržengsime visuotinai suprantamą moteriškumo normą? Kur baigiasi lytis? Ar galima būti vyru ir moterimi vienu metu? Socialinė aplinka, medijos ir visuomenės normatyvai mums lengvina paaiškinimą, kas yra vyras ir moteris, tačiau ar dvinarė lyčių sistema neapriboja mūsų mąstymo? Kas nutinka žmogui, jei jo vidus neatitinka jo išorės? Ar sunku priimti save tokį, koks esi iš tikrųjų, jeigu tave ne visada priima visuomenė? Spektaklis „Trans trans trance“ šiemet nominuotas Nacionaliniam lygybės ir įvairovės apdovanojimui „Vaivorykštės“ nominacijoje gauti.

 

Gegužės 29 | Vilnius: Lietuvos ekranai: negalia tarp dokumentinio ir vaidybinio kino

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, tęsdama atvirų diskusijų ciklą, vilniečius ir miesto svečius kviečia išgerti kavos ir pasikalbėti apie tai, kokią vietą kine užima negalios tema.

Dokumentinių kino festivalių programose gausu filmų apie žmones su negalia. Jų temų ir problemų spektras gana įvairus, tačiau vaidybinio kino sektoriuje tokios įvairovės anaiptol nepastebime. Iškalbingi ir mokslininkės dr. Stacy L. Smith komandos surinkti duomenys – populiariausių 2015 m. filmų šimtuke tik šiek tiek daugiau nei 2 proc. parodytų personažų turėjo negalią.

Kyla klausimas, kodėl dokumentikoje, paprastai siejamoje su socialiniais reiškiniais ir problemomis, ši tema populiaresnė. Ar negalia mažiau estetiškai vertinga? Vyraujantys stereotipai trukdo sukurti įdomius personažus? O galbūt dėl to, kad kino industrijoje trūksta negalią turinčių kūrėjų?

 

Gegužės 29 | Vilnius: VU Studentų socialinio verslo projektų pristatymas

Jau antrus metus Vilniaus universiteto socialinio darbo magistro programos studentai pristatys studijų metu parengtus socialinio verslo projektus.
Visus, kam įdomi ši tema, kviečiame į pristatymą- diskusiją.

 

Gegužės 31 | Vilnius: Forumo teatras ,,Misija: Afrika“

Mergina dalyvauja savanorių atrankoje ir siekia išvykti savanoriauti į Ruandą. Ji tikisi, kad atranką praeis sėkmingai, nes nuo paauglystės domisi laukine, egzotiška Afrika. Kaip jai seksis atrankoje, kokią Afriką ji nori pažinti, ką apie ją žino ir kaip mato tenykštę bendruomenę?

Šis Forumo teatro pasirodymas – apie stereotipus, įsitikinimus ir asmeninius norus, kurie kartais padeda, o kartais daro žalą.

Categories: Renginiai

Žmogaus Teisių Balsas

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

0 Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *