Tikriausiai daugeliui yra tekę matyti filmų, kuriuose vaidina Dakota Fanning. Šį kartą Ben Lewin režisuotame filme „Please, Stand By“ (liet. „Prašau palaukti“) garsioji aktorė įsikūnija į gabios autistės, Vendės, vaidmenį.

,,Šviesa. Ji gali keliauti milijonus metų, kol galop pasiekia savo tikslą. Ji ilgai keliauja viena, vis vildamasi ką nors pasiekti. Bet kas, jei ji niekada nepasieks savo tikslo? Kas, jei ji niekada neras namų? Visata tokia greita, o laikas bėga taip lėtai- šviesa juk gali pasiklysti…”

Prisipažinsiu, šie žodžiai ir juos papildęs puikiai parinktas garso takelis iš karto įtraukė ir suteikė viltį, kad filmas slepia kažkokią itin prasmingą žinutę. Taigi, džiugu, kad pusantros valandos įprastos dienos buvo praleista žiūrint būtent šį filmą – dabar norisi jį rekomenduoti kiekvienam.

Pagrindinė filmo veikėja Vendė gyvena namuose, skirtuose ypatingų poreikių turintiems asmenims. Nors namuose vyrauja griežta dienotvarkė, mergina vis vien atranda laiko darbui konditerijos skyriuje, o laisvalaikį leidžia žiūrėdama savo mėgstamus filmus bei užsiimdama tuo, kas jai leidžia panaudoti turimą kūrybiškumą bei vaizduotę – rašymu.

Vieną dieną, leisdama laiką prie televizoriaus, Vendė išgirsta naujieną, kurios nepraleidžia pro ausis: skelbiamas konkursas, kuriam reikia parašyti filmo „Žvaigždžių kelias“ (angl. „Star Trek“) scenarijų. Konkurso nugalėtojui skiriamas 100,000 dolerių vertės prizas. Vendė nusprendžia ne tik jame sudalyvauti, bet ir laimėti. Tačiau to priežastis nėra tiesiog noras išbandyti savo talentą rašyti. Ji šį konkursą trokšta laimėti tam, kad įrodytų savo seseriai, jog yra pasiruošusi palikti namus, kuriuose gausu svetimų žmonių ir apsigyventi kartu su savo sesers šeima. Tačiau atvykusi Vendės aplankyti sesuo netikėtai pareiškia, jog ji negali apsigyventi kartu su jos šeima. Vendė pasijaučia taip, lyg jos didžiausia svajonė būtų sudaužyta – juk ji šitaip troško gyventi apsupta artimųjų!

Nepaisant visko, mergina vis vien nepasiduoda ir net sužinojusi, kad artėja scenarijaus pristatymo konkurso pabaiga, nusprendžia ryžtingai siekti pergalės. Vendė, net ir turėdama lengvą autizmą, be jokios palydos, išskyrus savo draugę kalytę Petę, išsiruošia į tolimą kelionę, kurios tikslas – Los Andželas.

Žinoma, pastebėjus, jog Vendė dingusi, prasideda paieškos. Tačiau mergina galop vis vien pasiekia savo didįjį tikslą – nors ir nelaimi konkurso, seseriai įrodo, jog sugeba pati savimi pasirūpinti ir tikrai nori gyventi kartu su ja.

Šis filmas galbūt visu 100% ir neatspindi realios situacijos, kokios pasitaiko su žmonėmis, turinčiais autizmo sutrikimų, tačiau tai tikrai privertė susimąstyti, jog kartais elgiamės labai savanaudiškai. Nors visuomet yra teigiamų ir neigiamų dalykų, tačiau ar sąžininga iš savo gyvenimo išstumti net pačius artimiausius sau žmones, vien dėl to, kad jie turi sutrikimą, kurio jie neturėjo progos pasirinkti? Ar tikrai gyvenime neturime vietos tiems, kuriems mūsų tikrai reikia?

Pagrindinės nuotraukos šaltinis: Please Stand By


Žmogaus Teisių Balsas

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

0 Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *