Pjūvis: Romantinė orientacija – kas tai?

Nors seksualinė orientacija jau yra tarsi standartas, kuris atpažįstamas ir pripažįstamas visame pasaulyje kaip ypatinga asmens dalis, tačiau romantinė orientacija tik pradedama nagrinėti. Tikėtina, kad romantinę orientaciją užtruko pastebėti todėl, kad dauguma žmonių nejaučiu skirtumo tarp to, kam jie jaučia lytinį potraukį ir kam jie jaučia romantinį potraukį. Tačiau romantinę orientaciją svarbu atpažinti todėl, kad būtent dėl jos žmonės formuoja artimus, romantinius santykius su kitais individais. Seksualinė orientacija daugiau turi įtakos mūsų seksualiniam elgesiui, o ne romantinių santykių formavimui.

Svarbu apibrėžti kelias sąvokas:

Seksualinė orientacija – asmens tapatybės dalis, kuri nurodo kam asmuo jaučia potraukį. Šis potraukis gali būti apibrėžtas skirtingai – kaip romantinis, seksualinis arba abu kartu. Dažniausiai kalbama tik apie seksualinį potraukį, kai asmuo nori turėti lytinių santykių su asmeniu, kuriam jaučiamas lytinis potraukis. Seksualinės orientacijos kategorija yra spektras:

 1. Žmogus yra vadinamas heteroseksualiu, jei jis/ji jaučia lytinį potraukį priešingos lyties asmenims.
 2. Žmogus yra vadinamas homoseksualiu, jei jis/ji jaučia lytinį potraukį savo lyties asmenims.
 3. Žmogus yra vadinamas biseksualiu, jei jis/ji jaučia lytinį potraukį tiek savo lyties, tiek priešingos lyties asmenims.
 4. Žmogus yra vadinamas aseksualiu, jei jis/ji nejaučia lytinio potraukio.
 5. Yra ir kitų kategorijų (panseksualumas, queer ir kt.), tačiau šios kategorijos yra pagrindinės.

Seksualinis elgesys – asmens lytiniai veiksmai, kurie neapibrėžia asmens seksualinės orientacijos. Pvz. asmuo gali turėti lytinių santykių su tos pačios lyties atstovais, bet identifikuoti save kaip heteroseksualų.

Romantinė orientacija – asmens tapatybės dalis, kuri nurodo kam asmuo jaučią romantinį (bet ne seksualinį) potraukį. Šis potraukis – tai jausmas, kai asmuo gali norėti (bet nebūtinai) su asmeniu eiti į pasimatymus, laikyti už rankos, bučiuoti ir kita. Romantinė orientacija, kaip ir seksualinė orientacija yra spektras:

 1. Žmogus yra vadinamas heteroromantikas (heteroromantic), jei jis/ji jaučia romantinį potraukį priešingos lyties asmenims.
 2. Žmogus yra vadinamas homoromantikas (homoromantic), jei jis/ji jaučia romantinį potraukį tos pačios lyties asmenims.
 3. Žmogaus yra vadinamas biromantikas (biromantic), jei jis/ji jaučia romantinį potraukį tiek savo lyties, tiek priešingos lyties asmenims.
 4. Žmogus yra vadinamas aromantikas (aromantic), jei jis/ji nejaučia romantinio potraukio.
 5. Žmogus yra vadinamas demiromantikas (demiromantic), jei jis/ji jaučia romantinį potraukį tik tada, kai suformuoja stiprius ryšius su asmeniu.
 6. Yra ir kitų kategorijų, tačiau šios kategorijos yra pagrindinės.

Romantinis elgesys – asmens romantiniai veiksmai, kurie neapibrėžia asmens romantinės orientacijos. Pvz. asmuo gali turėti romantinių santykių su tos pačios lyties atstovais, bet identifikuoti save kaip heteroromantiką.

Šis dviejų orientacijų skirtumas yra dažniausiai juntamas aseksualių asmenų, t.y. asmenų kurie nejaučia lytinio potraukio (arba jaučia labai nežymų), tačiau šie asmenys gali jausti romantinį potraukį ir gali norėti formuoti romantinius santykius.

Taip pat gali pasitaikyti situacijų, kai pvz. asmuo jaučia lytinį potraukį moterims, jo/jos seksualinis elgesys atitinka jo/jos seksualinę orientaciją, tačiau šis asmuo gali jausti romantinį potraukį ir vyrams, ir moterims, tačiau neturėti lytinių santykių su vyrais, tik romantinius. Toks vyras galėtų būti vadinamas heteroseksualus biromantikas. Tokia moteris galėtų būti vadinama homoseksuali biromantikė.

Taigi, šios lyčių studijų kategorijos yra dar tik pradedamos formuoti, atlikta itin mažai sociologinių ir kitokių tyrimų, todėl kaip ir seksualinės orientacijos atveju, geriausia nepreziumuoti asmens romantinės orientacijos ir esant reikalo jo/jos paklausti kaip asmuo save identifikuoja.

2 komentarai apie “Pjūvis: Romantinė orientacija – kas tai?

 1. Vilmante Atsakyti

  Aš šios sferos – homoseksuali heteroromantikė. Jei nebūtų interneto taip ir nebūčiau žinojus, kad yra daugiau tokių žmonių. Kažkada užmačiau delfi tokios pat panos klausimą psichiatrui ar psichologui ir tada pamačiau, kad visgi yra panašių žmonių, bet psichiatras to neidentifikavo ir davė patarimų ne į temą ir įtarinėjo traumas iš tėvo pusės 😀

 2. ShiroiHato Atsakyti

  Puiku, kad atsiranda tokių straipsnių!!! Kaip aseksualius aromantiškas asmuo, džiaugiuosi kad daugėja informacijos apie lytinio ir romantinio potraukio spektrus, todėl žmonės gali greičiau identifikuoti ką jie jaučia ir be reikalo nelaikyti to liga. Ačiū!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *